Дават на Ламбо "Аскеер" за цялостен принос

Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство на 24 май ще получи големият български актьор и педагог Стефан Данаилов, съобщи председателят на Фондация  “А`Аскеер” Милен Миланов. Тя ще бъде връчена на Ламбо в Денят на българската духовност, словесност и култура и на славянската писменост, в Театър „Българска армия”. Тогава Фондация „Академия Аскеер” дава своите национални награди за постижения в театралното изкуство през изтеклия сезон.

„Аскеер“ извади от забравата и поругаването и постави в блясъка на прожекторите в „нетворчески“, „недуховни“ години велики творци, като Славка Славова, Валери Петров, Йордан Радичков, Леон Даниел, Димитър Гочев, Станислав Стратиев…

Откри и поощри още в ранните им прояви имена като Александър Морфов, Явор Гърдев, Стефан Москов, Иван Добчев и Маргарита Младенова, срещайки нерядко порицания. Днес те са най-утвърдените водещи – включително в чужбина – български режисьори. Академията разчиташе на своите не конвенционални, а притежаващи вътрешноприсъща посветеност журита, наброяващи днес – с естествени вариации – до 100 най-изявени артисти и културни дейци. 

 Наградите „Аскеер” са единствени по рода си – те са автентичният и самоотвержен, неказионен глас на театралното съсловие. Всяка от тях е професионален, естетически избор на хора, правещи театър. Не подлежат на номиниране заглавия и творци от Театър „Българска армия”. Стотици са номинираните за „Аскеер“ през този четвърт век. 182 творци са удостоени със статуетката на рицаря Аскеер, дело на Георги Чапкънов – Чапа.  В знак на почит и признателност, тук нека припомня носителите на „Аскеер“ за цялостен принос в театралното изкуство: Славка Славова, Леон Даниел, Ицхак Финци, Желчо Мандаджиев, Георги Калоянчев, Йордан Радичков, Валери Петров, Юлия Огнянова, Иван Кондов, Николай Бинев, Вили Цанков, Стоянка Мутафова, Наум Шопов, Петър Слабаков, Таня Масалитинова, Георги Русев, Татяна Лолова, Кирил Дончев, Георги Черкелов, Йосиф Сърчаджиев, Коста Цонев, Асен Шопов, Емилия Радева, Надежда Сейкова.

Номинации по категории за „АСКЕЕР 2015”

(по азбучен ред):

Изгряваща звезда

Дамян Тенев за ролята на Джон в „Разбиване” от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев” и Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково

Дария Симеонова за ролята на Хор в „Антигона” от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, Театър „София” 

Радина Думанян за ролята на Матилда в „Чиста къща” от Сара Рул, постановка Иван Урумов, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

 

Поддържаща мъжка роля

Вежен Велчовски за ролята на Гиги в „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“

Стефан Мавродиев за ролята на Гърти в „Кривите огледала” от Дейвид Линдзи-Абер, постановка Ивайло Христов, Младежки театър „Николай Бинев“

Стоян Младенов за ролята на Малволио, домоуправител на Оливия в „Дванайсета нощ” от Уилям Шекспир, постановка Тея Сугарева, Малък градски театър „Зад канала”

 

Поддържаща женска роля

Василена Атанасова за ролята на Паула в „Госпожа Клайн” от Никълъс Райт, постановка Стилиян Петров, Театър 199 „Валентин Стойчев”

Донка Аврамова-Бочева за ролята на Мартирио, Николина Янчева за ролята на Адела, Филипа Балдева за ролята на Ангустиас, Лиляна Шомова за ролята на Магдалена, Яна Кузова за ролята на Амелиа и Жана Рашева за ролята на Понсия в „Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Мария Каварджикова за ролята на Лелята в „Солунските съзаклятници” от Георги Данаилов, постановка Стоян Радев, Народен театър „Иван Вазов”

 

Сценография

Мариета Голомехова за „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“

Петър Начев за „Чиста къща” от Сара Рул, постановка Иван Урумов, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

Чавдар Гюзелев - художник и Иван Москов - видеозаснемане и монтаж за сценографската среда на „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

 

Костюмография

Диана Добрева за „Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Мариета Голомехова за „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“

Свила Величкова за „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

 

Театрална музика

Антони Дончев за „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

Петър Дундаков за „Евридика в подземния свят” от Сара Рул, постановка Стайко Мурджев, Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив

Христо Намлиев за „Антигона” от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, Театър „София” и за „Момо” по едноименния роман на Михаел Енде, драматизация Веселка Кунчева и Ина Божидарова, постановка Веселка Кунчева, Младежки театър „Николай Бинев“

 

Водеща мъжка роля

Герасим Георгиев - Геро за ролята на Пони в „Семеен албум” от Малин Кръстев, постановка Малин Кръстев, Младежки театър „Николай Бинев“

Стефан Мавродиев за ролята на Анри в „Чинечита” от Тиери Дебру, постановка Емил Бонев, Театър 199 „Валентин Стойчев”

Христо Петков за ролята на Мъж в „Разбиване” от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев” и Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково

 

Водеща женска роля

Анастасия Лютова за ролята на Жената в „Разбиване” от Нийл Лабют, постановка Стайко Мурджев, копродукция на Театър 199 „Валентин Стойчев” и Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково

Илка Зафирова за ролята на Госпожа Клайн в „Госпожа Клайн” от Никълъс Райт, постановка Стилиян Петров, Театър 199 „Валентин Стойчев”

Снежина Петрова за ролята на Непознатата в „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

 

Режисура

Диана Добрева за „Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, Общински културен институт Театър „Възраждане“

Иван Добчев за „Антигона” от Жан Ануи, Театър „София” 

Стефан Москов за „Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, Народен театър „Иван Вазов”

 

Най-добро представление

„Антигона” от Жан Ануи, постановка Иван Добчев, Театър „София” 

„Каквато ти ме искаш” от Луиджи Пирандело, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов”

„Къщата на гнева” по Федерико Гарсия Лорка, постановка Диана Добрева, Общински културен институт Театър „Възраждане“

 

Съвременна българска драматургия

„Мадам Мишима“, Монодрама от Елена Алексиева

(Копродукция на Сдружение „Артсензориум” и Театър „София”, 

постановка Калин Ангелов, 9 ноември 2014 г.)

„Семеен албум“ от Малин Кръстев

(Младежки театър „Николай Бинев“, постановка Малин Кръстев, 

21 декември 2014 г.)

„За теб“ от Яна Борисова

(Продуцентска къща „СМУТ“, постановка Петър Кауков, 5 декември 2014 г. 

в „Открита сцена” – София)

 

Коментари

Login

Search

Menu

Cart

Jtouch25 mobile template for Joomla (c) 2011 - 2012 www.mobilemews.com